Araştırma

Laboratuvarımızdaki çalışmalar üç başlık altında toplanmaktadır: Fonksiyonel polimer sentezi, yeni Click yaklaşımlarının geliştirilmesi ve uygulamaları, polimerlerin biyomedikal uygulamaları.

Fonksiyonel Polimer Sentezi

Laboratuvarımızda ATRP, RAFT, ROP gibi kontrollü/yaşayan polimerizasyonları kullanılarak iyi tanımlanmış, fonksiyonel ve farklı mimarilerde polimerin tasarımları ve sentezleri gerçekleştirilmektedir. Bu polimerler için gerekli olabilecek fonksiyonel monomer, başlatıcı ve diğer öncül moleküller de yine grubumuzca tasarlanıp organik sentez yaklaşımları ile sentezlenmektedir.

Click Kimyası ve Konjugasyon

Günümüzde birçok kimya uygulamasında kullanılan Click reaksiyonları polimer ve malzeme biliminde de oldukça fazla yer bulmaktadır. Çok yüksek verimli olmaları, yan ürün oluşturmamaları, ılımlı koşullarda gerçekleşmeleri, spesifik olmaları nedeniyle oldukça avantajlı olan Click reaksiyonları, grubumuzca da sıkça kullanılan bir araçtır. Gerek polimer modifikasyonu gerekse bir molekülün başka bir molekül veya substrata bağlanmasında kullandığımız bu kimyaya katkı sağlamak amacıyla yeni Click reaksiyonları geliştirilmeye çalışılmaktadır. Özellikle son yıllarda tetrazin esaslı ters elektron gereksinimli Diels-Alder (IEDDA) reaksiyonu üzerine çalışmalarımız devam etmektedir.

Polimerlerin Biyomedikal Uygulamaları

Çok önemli bir biyomalzeme türü olan polimerler birçok biyolojik, tıbbi ve ilaç kimyası uygulamarında yer bulmaktadır. Örneğin ileri teknolojik ilaç taşıyıcı sistemler ve diyagnostik araçlar fonksiyonel polimerlere ihtiyaç duymaktadır. Grubumuzca diğer paydaşların görüş ve ihtiyaçları doğrultusunda polimerler tasarlanarak bahsi geçen uygulamalarda kullanılabilecek polimerler sentezlenmektedir.

 

©2019 by Kahveci Fonksiyonel Polimerler ve Biyomalzemeler Araştırma Laboratuvarı. 

English Web Site

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now